Vēlies uzrakstīt kādu latviešu burtu, bet gribās to darīt nekļūstot par pirātu vai nepērkot Tildes Biroju?

Vēlies uzrakstīt kādu latviešu burtu, bet gribās to darīt nekļūstot par pirātu vai nepērkot Tildes Biroju? Gribās to par pliku velti? Šī vieta ir domāta ikurāt tev 😉

Novelc apostrofu tūlīt pat »(¼ MB ZIP arhīvs, kurš satur instalāciju)

Apostrofs ir uzinstalējams klaviatūras izklājums (layout), lai bez jebkādiem Tildes vai citu ražotāju brīnumiem varētu daiļi rakstīt latviski, izmantojot apostrofu kā mēmo taustiņu par pliku velti.

Kā bezmaksas alternatīvu to lieto un iesaka draugiem, radiem, paziņām ne tikai atsevišķi cilvēki. Korporatīvā līmenī to izmanto vairāku banku filiāles Latvijā, valsts iestādes, Latvijas Tele2, TV3, kā arī Eiropas Savienības institūcijas Briselē 🙂

Kā uzinstalēt? Elementāri – atarhivējam failu (var to nedarīt, bet tad būs jāatbild uz dažiem papildus jautājumiem), un palaižam tur esošo setup.exe. Tas uzinstalēs nepieciešamo klaviatūras izkārtojumu. Tālāk jau reģionālajos iestatījumos norādām latviešu valodu kā noklusēto.

Vista un Windows 7

Iekš Windows Vista: Control panel -> Clock, Language, and Region -> Change Keyboards and Other Input Methods -> Poga Change Keyboards. Ja iekš Default Input Locale izvēlnē jau parādās iespēja izvēlēties Latvian (Latvia) – Latvian (Apostrofs v0.3; punkts vai komats), tad labi. Ja nē, tad pievienojatm ar pogu Add. Nomainām noklusēto izkārtojumu uz iepriekšminēto. Ja esam pārliecināti, ka citus izkārtojumus neizmantosim, tad tos varam izdzēst, iezīmējot, un nospiežot pogu Remove.

Windows XP

Iekš Windows XP: Control panel -> Regional and Language Options -> Languages šķirklis -> Details poga -> Add poga -> kā Input language norādām Latvian, kā Keyboard Layout/IME norādām Apostrofs. Spiežam OK, uzliekam kā noklusēto un viss. Pēc restarta (iespējams arī ieizžurnalēšanās) visa sistēma pratīs rakstīt latviski.

Starp citu, pēc noklusējuma šis tiks uzinstalēts tikai tam lietotājam, kurš palaiž instalāciju. Ja vēlaties to uzinstalēt visiem lietotājiem uz konkrētā datora, tad, palaižot setup.exe, norādiet papildus parametru /a. Lai to izdarītu, instalācija jālaiž ar administratora tiesībām.

Piedāvāju divas četras versijas. Viena versija ir ar punktu, kā decimālo atdalītāju, bet otra – ar komatu. Abas versijas ir pieejamas kā ar apostrofu, tā tildi kā mēmo taustiņu. Latviski pareizi ir skaitļa veselo daļu no tā decimāldaļas atdalīt ar komatu (piemēram, 1,4). Bet, dažiem varētu labpatikties (vai spiest apstākļi) tomēr lietot kā atdalītāju punktu.

Ir pieejams arī izejas fails, kuru var rediģēt ar programmu The Microsoft Keyboard Layout Creator, ja ir vēlme adaptēt šo izkārtojumu citām Windows versijām.

Windows (visas versijas)
Mēmais taustiņš – apostrofs Ar punktu Ar komatu
Mēmais taustiņš – tilde Ar punktu Ar komatu
Izejas fails (.klc)
Mēmais taustiņš – apostrofs Ar punktu Ar komatu
Mēmais taustiņš – tilde Ar punktu Ar komatu

Un nepiekasīties! Zinu, ka apostrofs patiesībā būtu jādēvē par parastajām pēdiņām (‘), bet tilde – par apostrofu (`). Paldies Atomam par iniciatīvu tildes versijas izveidē.

Komentārus (ja tād ir) laipni lūgtum pievienot pie attiecīgā ieraksta.

Starp citu #2, Taai ir pacenties izveidot jQuery spraudni, kurš pilda tieši tādas pašas funkcijas kā apostrofs.

 

Resurs: http://laacz.lv/apostrofs/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s