Fuduntu Linux 2013.1 – ātrums netbukiem un vājākiem portatīvajiem

Avots: http://www.notepad.lv/raksti/14968/fuduntu-linux-20131—atrums-netbukiem-un-vajakiem-portativajiem/?sid=5bc554681f5b508ecb0b664befbea5a3

Pēdējos gados veidot populāru Linux distributīvu sānzarus (fork) kļuvis par modes lietu, un nereti nelielu autoru kolektīvu veidotie “forki” izdodas veiksmīgāki par oriģināliem. Ņemsim kaut uz Ubuntu bāzes veidoto Linux Mint, kas 2012. gadā ieņēmis pirmo vietu popularitātes ziņā.

Šodien īsumā pastāstīšu par vienu citu atradumu ar nosaukumu Fuduntu 2013.1, ko sev atklājis un iesaka mūsu lasītājs zi007. Kaut arī pēc nosaukuma varētu spriest, ka distributīvs veidots no Ubuntu, patiesībā tā izcelsme ir Fedora, ko Techradar atzinis par visproduktīvāko Linux.

Kaut arī Fuduntu skaitās vispārēja pielietojuma Linux OS, tas ir optimizēts mazajiem datoriņiem (kā ASUS EEE PC), kā arī vājākiem portatīvajiem PC.

* Minimālās aparatūras prasības patiešām ir minimālas: vismaz 900 MHz CPU, 384 MB RAM, 5 GB HDD.
* Lai pietiekami ātri iekustinātu nelielas dzelžu jaudas, pie ielādes tiek inicializēts RAM-disks un vairākas sistēmas sadaļas kā /tmp un /var/log tiek pārvietotas uz to.
* Bez tam revidēts tāds parametrs kā swappiness, kura vērtība noteikta 10 parastā standarta 60 vietā. Pie šādas swappiness vērtības sistēma retāk vērsīsies pie HDD, ļaujot tam griezties zemākā ātrumā un taupīt baterijas lādiņu.
* Kopā ar Jupiter applet pēc mājaslapas datiem portatīvajam datoram ar Fuduntu darbības laiks no baterijas par 30% pārsniedz ar jebkuru citu Linux sasniegto.

Kā grafiskā vide izmantota klasiskā GNOME 2.36 ar pieslīpētu dizainu. Uz vājākiem datoriem resursu taupīšanas nolūkos gan būtu vēlams atinstalēt Cairo Dock. Kaut arī par ekonomiskumu būtu grēks sūdzēties: Fuduntu “no kastītes” patērē stipri mazāk par 200 MB RAM. Bāzes instalācija galvenajos vilcienos satur visu vajadzīgo programmatūru: Chromium, Thunderbird, LibreOffice, VLC player, GIMP, arī Adobe Flash un īpašniekkodekus.

Jāpiebilst, ka pie instalācijas nepiedāvā latviešu displeja valodu, bet to var pievienot vēlāk, lejuplādējot valodu pakotnes. Izstrādātāji iesaka ar Fuduntu 2013.1 lietot arī tādas aplikācijas kā Netflix vai Steam for Linux, kuras iekļautas repozitorijā.

Pēc zi007 pieredzes, uz Intel Atom CPU Fuduntu pārspējot Linux Mint Adobe Flash un Youtube video atskaņošanas ziņā. Arī savienot netbuku ar TV caur HDMI pieslēgvietu bijis ļoti vienkārši.
Kas nepatika – nav iespējams atslēgt obligāto ielogošanos. Bet, tā kā runājam par portatīvajiem PC, tad tas varbūt ir labi – dati būs lielākā drošībā.

Vairāk informācijas un sīks instalācijas manuālis bildēs – šeit.
Lejuplāde (32-bit un 64-bit) – šeit.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s